Niesamowite filmy z II wojny światowej w kolorze: Powstanie Warszawskie, kwatera Hitlera, 'szarża na czołgi'... [ZOBACZ]

RedK
05.04.2012 14:20
A A A Drukuj
Kadry z Powstania Warszawskiego

Kadry z Powstania Warszawskiego (Fot. YouTube)

II wojnę światową najczęściej wyobrażamy sobie w czerni i bieli. Sprawia to, że wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat wydają się być zupełnie oderwane od tego, co widzimy na co dzień własnymi oczami. Odbiór znacząca zmienia się po pokolorowaniu starych ujęć.

Kolorowe wideo z Powstania Warszawskiego pochodzi z Romano Archives, projektu powołanego przez Vincenta ''Enzo'' Romano. Gromadzi on i udostępnia materiały historyczne, często poddając je rozmaitym modyfikacjom, takim jak oczyszczenie z szumu, dodanie ścieżki dźwiękowej lub pokolorowanie filmu.

Nagranie z Powstania Warszawskiego wygląda dużo mniej odległe niż na starych fotografiach. Materiał został zmontowany z fragmentów nagrywanych przez strony: niemiecką, polską i rosyjską. Stąd rozmaite ujęcia samego powstania jak i obecność scen propagandowych, takich jak witanie wojsk radzieckich przez ludność cywilną.

Nagranie momentalnie stało się hitem w polskiej sieci - rozchodzi się z dużą prędkością po Facebooku, Twitterze oraz w serwisach takich jak Wykop. Szczerze mówiąc - trudno się temu dziwić.

Z szablą na czołgi? Niekoniecznie

Jednak nagranie z Powstania - choć najbardziej znane w polskiej sieci - nie jest jedynym fenomenalnie odświeżonym filmem z II Wojny Światowej. Dzięki Vinzentowi Romano można zobaczyć w kolorze m.in efekty słynnej "szarży kawalerii na czołgi" z 1939 roku:

Bitwa pod Krojantami stworzyła podwaliny dla mitu "szarży na czołgi", powtórzonego m.in w filmie Wajdy ''Lotna''. Po prawdzie, polscy ułani ruszyli galopem na oddział piechoty, i zostali zaskoczeni celnym ogniem z karabinów maszynowych i samochodów pancernych. Co ciekawe, Romano Archives wyraźnie podkreślają ten fakt w opisie swojego filmu.

Z Wilczego Szańca do Nowego Jorku

Innym bezpośrednio związanym z Polską filmem jest wizyta Hitlera w Wilczym Szańcu, która miała miejsce w 1943 roku. Materiał z tej ''wycieczki'' został nagrany przez osobistego pilota wodza III Rzeszy - Hansa Baura.

Obecnie pozostałości kwatery Adolfa Hitlera znajdują się na terytorium Polski, konkretniej pod Gierłożem w województwie Warmińsko-Mazurskim.

Romano Archives starają się pokazywać także filmy nie dotyczące bezpośrednio działań wojennych, pokazujące np. życie w Ameryce od lat 20. do 40.

Ten film nagrano na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Przedstawia rozmaite scenki odbywające się w ''strefie zabawy''. Są także piękne panie, więc warto pooglądać go dłużej niż tylko kilka sekund.

Nieznana II Wojna Światowa

Romano Archives prowadzą także oficjalny kanał na YouTube, UnknownWorldWarInColor, na który regularnie wrzucają świeżo opracowane filmy. Jeżeli kogoś pasjonuje historia, zachęcamy do przeniesienia się w czasie o kilkadziesiąt lat.

Tym bardziej, że historia w kolorze wydaje się być dużo bardziej realistyczna i bliska, niż czarno-biały obraz.

Warszawa za cara. Zobacz kolorowane zdjęcia z przełomu XiX i XX w. [FOTO] >>Kliknij, by obejrzeć galerięKamienicznicy i paskarze, czyli dawne ulotki wyborcze. Ostre! [ZDJĘCIA] >>

Zobacz więcej na temat:

 • 10
 • 1
Na deser zobacz wideo
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • avatar

  dr_avalanche

  Oceniono 32 razy 30

  Do d... to kolorowanie. Czy ktoś jeszcze zauważył że spece z Romano Archives nawet nie sprawdzili, w jakich kolorach mieli opaski powstańcy (może uznali te opaski za nieistotne?), w związku z czym czerwony pasek najwyraźniej w większości ujęć pokolorowali na zielono, a w kilku pozostawili szary, tak jak w oryginalnych, czarno-białych zdjęciach? Efekt jest taki jakby powstańcy walczyli z białymi opaskami.

 • avatar

  stefanpajonk

  Oceniono 4 razy 2

  naprawdę spaniałe aż serce bije mocniej

 • avatar

  pewienlekarz

  Oceniono 24 razy 12

  "Nie dla mnie przyjaźń polsko- niemiecka, Niemców nienawidzę od dziecka..."

 • avatar

  vis.m

  Oceniono 7 razy 7

  Muzyka jak z pierwszych filmów o tematyce SF, albo z prezentacji pokazu kosmosu... kompletnie nie pasuje do tematu, brakuje tylko tam kosmitów.

 • avatar
 • avatar

  contact_front

  Oceniono 5 razy 5

  Pierwsze zdjęcie (chłopcy biegnący z butelkami z benzyną) nakręcono po wojnie! Pisząc artykuł na ten temat należałoby takie rzeczy wiedzieć.

 • avatar

  antonio45

  Oceniono 8 razy 4

  chwała bohaterom, ich pamięć będzie żyć wiecznie.

 • avatar

  augenthaler

  Oceniono 3 razy 3

  Jak latwo zauwazyc wiele ujec z filmiku o Powstaniu wcale nie dotyczy Powstania. Poza tym na opaskach Powstancow brakuje czerwonego koloru - opaski na filmie sa bialo-szare.

 • avatar

  Oceniono 7 razy 3

  kolejna cześć Call of Duty z czasów II wojny (o ile kiedyś się pojawi) powinna dotyczyć w sporej części Powstania Warszawskiego - była by to także jakaś forma lekcji historii dla niezbyt wyedukowanej Europy i reszty świata, pod warunkiem że gra była by zrobiona z sensem i prawdą historyczną (ale niestety główny bohater by nie przeżył a na to producenci gry raczej nigdy nie pozwolą, szkoda)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX