RANKING

TOP 10 najszybszych pojazdów świata. Na wodzie, ziemi i w powietrzu [ZDJĘCIA]

Red. K.
18.05.2011
A A A Drukuj
21 lat temu pociąg TGV ustanowił rekord prędkości pociągu: 515.3 km/h. Od tego czasu jednak świat poszedł naprzód, i w roku 2003 i 2007 poprzeczka została podniesiona. Poza tym, istnieją także inne, szybsze maszyny od pociągów. Warto przyjrzeć się im bliżej...

(fot. Wikimedia Commons)

Rekord prędkości na wodzie został pobity w 1978 roku przez Kena Warby'ego. Pojazdem, który osiągnął spektakularną prędkość 511,13 km/h była łódź Spirit of Australia. Zainstalowany w niej silnik poprzednio używany był w samolotach odrzutowych.

Warto dodać, że rekord prędkości na wodzie jest jednym z najniebezpieczniejszych do pobicia. Od czasu Warby'ego rozbiło się już kilku śmiałków w supernowoczesnych maszynach. Najszybszy z nich osiągnął 483 km/h zanim jego pojazd rozleciał się na strzępy.

Faktoid ujawnia - Arłukowicz był agentem! >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zobacz więcej na temat:

 • 9
 • 2
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  0

  Szkoda, że zabrakło informacji o najszybszym locie załogowym:
  Apollo 10 dnia 26.051969r - 39 879 km/h.

 • avatar

  Oceniono 2 razy 0

  @kaskader:

  Silnik SR-71 to RAMjet a. Nie jest wcale tajny. To stara konstrukcja, dobrze przetestowana i udokumentowana. Nie ma w nim nic tajemniczega a idea ramjet pojawiła się po raz pierwszy pod koniec drugiej wojny. Scramjet (silnik X-43) natomiast to jest osobna historia i tu piętrzą się jeszcze znaczne trudności techniczne i spowodowane ekstremalną dynamiką płynów w rurze przy prędkościach hipersonicznych.

 • avatar

  0

  Czy na pewno rekord predkosci najszybszego samolotu o silniku turbinowym nalezy do Blackbirda w dwukabinowej wersji trningowej jak ta na ozdjeciu czy tez autor za bardzo byl zajety mysla o swoim pampersie?

 • avatar

  Oceniono 1 raz -1

  "atur22"....... poprostu jestes tepy i glupi a to, nie na temat i nie "ta stronka".... /moze przydalo by sie Tobie, co nie co przyuczyc ukonczyc chociaz (tempaku) podstawowa..?/ i nie zazdroszczac innym inteligencji....

 • avatar

  Oceniono 1 raz -1

  Gazeta pobila kolejny szczyt glupoty, tym razem wpisem o X-15. Na sile mozna go nazwac samolotem,ąle odrzutowym to za nic nie! Przeciez mial naped rakietowy. Poza tym co ma znaczyc fragment "Ten superszybki pojazd miał jedną wadę - wspólną wszystkim samolotom odrzutowym - był w stanie osiągnąć gigantyczną prędkość tylko przez kilka minut. Potem mógł zaledwie szybować.". Czy autor tej ludowej madrosci lecial kiedys samolotem odrzutowym, pasazerskim na przyklad? Naprawde samoloty odrzutowe tak sie zachowuja?!

 • avatar

  Oceniono 2 razy -2

  Co za bzdura sr 71 ma silnik turbinowy , ale także strumieniowy, tak taki nad którym pracuje nasa teraz ,a on miał taki silnik w latach 60 i do dzisiaj jest tajny ,i wysokie predkosci uzyskuje na silniku strumieniowym ,I KONIEC KROPKA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX