FOTOHISTORIA

Polska reprezentacja przed wojną. Co za duch walki! [ZDJĘCIA]

ok
08.06.2012 13:41
A A A Drukuj
Może stroje reprezentacji Polski w latach 20. i 30. nie były tak efektowne jak obecnie, ale nasi piłkarze walczyli dzielnie. I to z nie byle jakimi rywalami!

Fot. nac.gov.pl

U góry: 29 czerwca 1924 r. Mecz piłki nożnej Polska - Turcja na stadionie ŁKS w Łodzi. Drużyna reprezentacji Polski. Stoją od prawej: sędzia Mihaly Ivancsics, Jan Loth, Józef Adamek, Wawrzyniec Cyl, kapitan Henryk Reyman, Mieczysław Balcer, Emil Gorlitz, Władysław Karasiak, Władysław Kowalski, Jan Durka (rezerwowy). Siedzą od prawej: Marian Spoida, Zygmunt Otto, Karol Hanke. [zdjęcie w zasobach NAC]

Na dole: 1924 r. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Reprezentacja Polski w piłce nożnej.. Stoją od prawej: bramkarz Mieczysław Wiśniewski (Wisła Kraków), Mieczysław Batsch (Pogoń Lwów), Wacław Kuchar (Pogoń Lwów), Leon Sperling (Cracovia), Wawrzyniec Cyl (ŁKS), Józef Kałuża (Cracovia), Henryk Reyman (Wisła Kraków), Stefan Fryc (Cracovia). Siedzą od prawej: Stanisław Cikowski (Cracovia), Zdzisław Styczeń (Wisła Kraków), Marian Spoida (Warta Poznań). [zdjęcie w zasobach NAC]

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz więcej na temat:

 • 3
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 16 razy 6

  No misciewy, co na to "prawdziwi" Polacy? kiedys, przed wojna to byla ta jedyna Polska. Teraz to opcja niemiecka, zydo-komuna, genetyczni patrioci sa szykanowani. Az tu nagle prosze, Hanke, Otto, Fryc, Sperling, Batsch, Reyman, Balcer, Gorlitz. Panie Prezesie, Ojcze Dyrektorze, jak to bylo naprawde? Czy nie czas skonczyc z ksenofobia, szowinizmem, nacjonalizmem?

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 8 razy 4

  No misciewy, co na to "prawdziwi" Polacy? kiedys, przed wojna to byla ta jedyna Polska. Teraz to opcja niemiecka, zydo-komuna, genetyczni patrioci sa szykanowani. Az tu nagle prosze, Hanke, Otto, Fryc, Sperling, Batsch, Reyman, Balcer, Gorlitz. Panie Prezesie, Ojcze Dyrektorze, jak to bylo naprawde? Czy nie czas skonczyc z ksenofobia, szowinizmem, nacjonalizmem? Moze wyniesc sie z polityki?

 • avatar

  Oceniono 7 razy 3

  Ernest Wilimowski - reprezentant Polski, a potem III Rzeszy. Na mistrzostwach świata w 1938r. w meczu Polska-Brazylia strzelił 4 bramki, 5 nieuznana (przegraliśmy 5:6 po dogrywce). Nigdy potem nie było lepszego piłkarza w Polsce. Jest w pierwszej trójce piłkarzy wszechczasów świata, obok m.in. Pelego. Kolejność ciężko jest ustawić, bo nie można ich porównać, grali w różnych epokach. Aż dziw bierze, że nawet o nim nie wspomniano. Żartobliwie mówiono o nim, że "zdobywa więcej bramek niż ma szans".

 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 6 razy 2

  Fajne stroje, grali kiedys w sweterkach?! wow, alez to musial byc workout ;) Moze kiedys na jakichs mistrzostwach wszystkie druzyny powinny wystapic w uniformach z przeszlosci, w tych w ktorych kazda druzyna zagrala po raz pierwszy. Nasz orzeł tak dumnie sie pręży na wypiętych klatach ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX